Öğr. Gör. Zeyde YALINER ÖREK
Öğr. Gör. Zeyde YALINER ÖREK

Zeyde Yalıner Örek 26.9.1984 tarihinde Mehmetçik’te doğdu. İlk, orta öğrenimini Mehmetçik’te ve lise öğretimini Namık Kemal Lisesi’nde tamamladı. 2005 yılında Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden fakülte birincisi olarak mezun oldu. 2017 yılında Yakın Doğu Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve İletişim Çalışmaları Anabilim Dalından mezun oldu.

Zeyde Yalıner Örek 2005- 2006 yılları arasında Yakın Doğu Üniversitesi öğrenci işlerinde çalıştı. 2006 yılında Yakın Doğu TV kurulumunda görev alarak 2006 yılından itibaren Yakın Doğu TV’de yönetmen, kurgu operatörü, kameraman, haber koordinatörü olarak çalıştı.

Yakın Doğu TV ve KKTC’de yayın yapan birçok özel kanalda yayınlanan televizyon programlarının yönetmenliğini yaptı.

Örek 2013 yılında Yakın Doğu TV müdürü olarak atandı ve halen Yakın Doğu TV müdürü olarak görevine devam etmektedir. 2015 yılında YDÜ Radyo TV Sinema bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2014 yılında “Rauf Raif Denktaş” belgeselinin kurgusunu yaptı. 2014 yılında Ahde Vefa/ Umut Yolu Erenköy” belgeselin Yapım – Yönetim ve Stüdyo yönetmeni olarak görev yaptı. 2017 yılında Bedia Hanım belgeselinin yönetmenliğini yaptı.

Televizyon ve sinema üzerine bilimsel araştırmalar yapmaktadır.

Ders Programı