Yrd. Doç. Dr. İbrahim ÖZEJDER
Yrd. Doç. Dr. İbrahim ÖZEJDER

Lise eğitimini Lefkoşa Türk Lisesi’nde tamamladı. 1985 yılında, Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo TV Bölümü’nü bitirdi. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Programı’nı “Türkiye Basınında Kıbrıs” adlı teziyle tamamladı. Ardından İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı doktora programına devam etti ve bu programı 1997 yılında “Türkiye’nin Kıbrıs Sorununa Girişinde Basının Rolü” adlı teziyle bitirdi.

1988 – 1997 yılları arasında gazetecilik yaptı. Sırasıyla Yeni düzen, Kıbrıs, Toplum Postası gazetelerinde ve Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nda çalıştı. 1996 yılında Öğretmen Koleji’nde okutman olarak ders verdi. Akademik yaşamına ilk kez 1998 yılında Lefke Avrupa Üniversitesi’nde başladı, İki yıl öğretim üyesi ve LAÜ Basın Yayın Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. 2000 yılından beri Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. İletişim Fakültesi’ndeki görev süresi içinde Radyo TV Bölüm Başkanlığı, Dekan Yardımcılığı, Gazetecilik Bölüm Başkanlığı ve Lisansüstü eğitim koordinatörlüğü görevlerini sürdürdü.

1997-1998 (kuruluş) döneminde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yayın Yüksek Kurulu(YYK) üyeliği yaptı. 2014 yılında Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Yönetim Kurulu’na atandı ve kurulda başkan olarak seçildi. BRTK Yönetim Kurulu başkanlığını 2016 yılına kadar sürdürdü. 2014 – 2017 yılları arasında Yeni düzen gazetesinde ombudsman (okur temsilcisi) olarak görev yaptı.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği ve Basın Emekçileri Sendikası’nın onursal üyesidir. Siyasal Bilimler Topluluğu Yönetim Kurulu üyesidir.

Evli ve bir çocuk babasıdır.

 Ders Programı