Prof. Dr. Fevzi KASAP
Prof. Dr. Fevzi KASAP

1972 Kıbrıs doğumlu olan Doç. Dr. Fevzi Kasap, ilk ve orta öğretimini Kıbrıs’ta, yüksek öğretimini ise İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema ve Televizyon Ana Sanat Dalı’nda tamamlamıştır. 1995 yılında tamamladığı lisans eğitiminden sonra, yine aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsün’e bağlı olan Sinema, TV Ana Bilim Dalı’nda Yüksek Lisans (1997) ve Güzel Sanatlar Enstitüsü’ne bağlı olan Sinema, TV Ana Bilim Dalı’nda Doktora (2005) eğitimini tamamlamıştır.

1997 yılında Yakın Doğu Üniversitesi’nde İzmir Temsilcisi olarak başladığı çalışma hayatına, Ege – Akdeniz Bölge Temsilciliği ve Türkiye Koordinatörü olarak devam etmiştir.

Doktora eğitimini tamamladıktan sonra YDÜ’de tam zamanlı öğretim üyesi olarak görev olan Doç. Dr. Fevzi Kasap, 2007 yılında YDÜ İletişim Fakültesi, Radyo, TV ve Sinema Bölümü Başkanlığı ve Tanıtım Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevlerine getirilmiştir.

Doç. Dr. Fevzi Kasap’ın değişik gazete ve dergilerde yayınlanmış yazılarının yanı sıra, sinema ve televizyon alanında da çalışmaları bulunmaktadır. Ulusal ve uluslararası film festivallerinde ve televizyon kanallarında gösterilmiş birçok belgesel filmi bulunmaktadır. “Beyin Göçü- 1995”, “Türk Sinema Tarihi- 2014”, “Ahde Vefa- Umut Yolu Erenköy -2014”, “Sözün Son Kadınları: Bedia Hanım -2017” belgesel filmleri bunların bazılarıdır.

Ayrıca KKTC’de yayın yapan değişik televizyon kanallarında uzun süre yayınlanan kültür, sanat ve bilim içerikli “Hayat Sanat” ve “Yakın Doğu’da Eğitim ve Yaşam” aktüel programlarının yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenmiştir.

SSCI, SCOPUS, ESCI ve uluslararası hakemli birçok bilimsel dergilerde bilimsel yayınlara sahip olan Doç. Dr. Fevzi Kasap bilimsel çalışmalarına; sinema, televizyon, yeni medya, kültür, sanat alanlarında devam etmektedir. Alanı ile ilgili hazırladığı “Barış Kültürünün Oluşmasında Kıbrıs Temalı Filmler: 1960-2000 Döneminde Üretilen Filmler Üzerine Bir İnceleme”, “Medya Şiddet İlişkileri Bağlamında TV’de Reality Showlar” ve ortak yazarlı “İletişim ve Sözlü Tarih I: Kıbrıs’ta Türk – Rum Ortak Yaşamı” isimli kitaplara sahiptir.

Ulusal ve uluslararası pek çok film gösterimi ve sergi gerçekleştirmiştir. Ayrıca, film festivallerinde jüri başkanı ve üyesi olarak yer almıştır. Doç. Dr. Fevzi Kasap, Uluslararası Türk Dünyası Basın Sempozyumu Bilim Kurulu’nda ve Uluslararası Sanat Kültür ve İletişim Dergisi’nin Editör Kurulu’nda yer almaktadır.

Yakın Doğu Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo, TV ve Sinema Bölüm Başkanı ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Etik Kurul üyesi olarak görevine devam eden Doç. Dr. Fevzi Kasap, alanı ile ilgili birçok lisans ve lisans üstü dersler vermektedir.

 Ders Programı