Öğr. Gör. Serdar DİKMEN
Öğr. Gör. Serdar DİKMEN
Öğr. Gör. Serdar DİKMEN
Film Yapımı ve Yayıncılık Bölümü Öğretim Görevlisi*
İlgili Haberler

1966 İstanbul doğumludur. İstanbul Vefa Lisesi’nden sonra, İstanbul İşletme Fak. İşletme iktisadı Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Ardından 1991-1996 Yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fak. Sinema –Tv Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlayarak öğretim görevlisi olarak olarak çalıştı.

Yüksek Lisans tez konusunun; “Türk sinemasının TV kanalları üzerindeki teknik ve yapısal etkilerinin incelenmesi” olduğundan birçok TV kanalının yapılanmasına yakından tanık oldu. Aynı bölümde Metin Erksan, Lütfi Akad, Duygu Sağıroğlu, Halit Refiğ’nda aralarında bulunduğu yönetmenlerden dersler aldı. Sinema TV Bölümünde hazırlanan belgesel, Tv programı ve film arşiv restorasyonlarında görev aldı.

1996 Yılında Üniversite yaşamından ayrılarak ilk şirketini kurdu. Ardından, Tgrt, StarTv, Atv, Show TV in de bulunduğu kanallara yönelik TV dizi senaryoları tasarım çalışmalarında bulundu.
1996 – 1998 Yılları arasında “Klaket” sinema dergisini çıkartarak, yayın koordinatörlüğünü yaptı.

1999’dan itibaren olarak reklam yapım sektöründe çalıştı. Türkiye dışından, İngiltere, Macaristan, Almanya, Romanya, Güney Afrika, İspanya ve İtalya’da aralarında Adidas, OMO, Nike, Ford, Procter and Gamble, Ülker, Opel, Pınar, THY gibi firmaların bulunduğu birçok reklam filmlerinde yönetmen – yapımcı olarak çalıştı.

Aynı dönemde, BBC ve RTL içi belgesel çekimleri, Fransa’dan (Agents secrets,2004) sinema filminde uygulayıcı yapımcı olarak bulundu. 2007 – 2012 Yılları arasında Yapı Kredi Bankası ve ING bank için kurumsal yayınlar hazırladı.

Mimar Sinan Üniversitesi Sinema TV bölümünde Sinematografi ve Marmara Üniversitesi Sinema- TV Bölümünde yapım – yönetim dersleri verdi.

2000 ve 2005 Yılında Türkiye’de firma olarak reklam dalında Kristal Elma ödülü, 2002 Yılında da Cannes Lion’s da mansiyon aldı.

2017 yılından itibaren Yakın Doğu Üniversitesi, İletişim fakültesi ve Film Making bölümünde dersler vermektedir.

Ders Programı