Yrd. Doç. Dr. Naile BERBEROĞLU
Yrd. Doç. Dr. Naile BERBEROĞLU

Yrd. Doç. Dr. Naile Berberoğlu, lisans eğitimini Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde 1999 yılında bitirmiştir. Lisansı sırasında çocukluk ve pedagoji alanlarına yazdığı bir makalesi yayımlanmıştır. 1974 sonrası Kuzey Kıbrıs’da elektronik medyasının eleştirel politik ekonomisi üzerine yürütülmüş bir çalışmada araştırmacı olarak yer almış, bu araştırmanın sonuçlarını IAMCR konferansında sunmuş ve yayımlamıştır.

Yüksek lisansını yine Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde çocuklara karşı ev içinde şiddetin iletişim kuramları çerçevesinde sosyolojik değerlendirmesi üzerine 2004 yıllında tamamlamıştır. Doktorasını İngiltere’de York Üniversitesi Sosyoloji bölümünde Çocukluk Sosyolojisi ve İletişim alanlarında 2013 yılında tamamlayan Berberoğlu, 21 yaşından bu yana özel yaşantısında Davita Günbay adını da kullanmaktadır. York Üniversitesi’nde doktora yaptığı yıllarda Sosyal Psikoloji dersleri vermiştir. 2015 yılında Kıbrıs’a dönmesinin ardından Girne Amerikan Üniversitesi’nde Radyo-Televizyon-Sinema bölümünde ders verdikten sonra, 2016 güz dönemi itibari ile Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak çalışmaya başlamıştır. Berberoğlu, Film Yapımcılığı ve Yayıncılık Bölümünde verdiği lisans derslerinin yanı sıra yüksek lisans ve doktora programlarından da ders vermektedir. Ayrıca İletişim Fakültesi Çift Ana dal Programı Koordinatörü görevini sürdürmektedir.

Berberoğlu İskoçya ve İngiltere’de düzenlenen çeşitli konferanslarda sunumlar yapmıştır ve uluslararası dergilerde yayımlanmış makalelerinin yanı sıra kitap incelemeleri bulunmaktadır.

Araştırmalarında çoklu-yöntem ve söylem analizi kullanmayı tercih eden Berberoğlu eleştirel kültür çalışmaları yaklaşımı çerçevesinde eşit(siz)lik, ayrımcılık ve eğitim gibi çeşitli konularda çalışmalarına devam etmektedir. Yakın zamandaki araştırma konuları arasında, mültecilerin maruz kaldığı ayrımcılık ve dışlanma konuları da bulunmaktadır.

 Ders Programı