Doç. Dr. Ayça Demet ATAY
Doç. Dr. Ayça Demet ATAY

Doç. Dr. Ayça Demet Atay, Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde tam zamanlı öğretim üyesidir. Ortaöğrenimini İstanbul Alman Lisesi’nde ve AFS Kültürlerarası Öğrenci Değişim Programı ile gittiği ABD’nin Oregon eyaletindeki Cottage Grove Lisesi’nde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler alanında lisans eğitimi aldı.

Lisans eğitiminin ardından Türkiye’de Cumhuriyet, Milliyet ve Yeni Binyıl gazetelerinde muhabir, editör ve köşe yazarı olarak çalıştı. 2002 yılında Gazetecilik dalında Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülü’nü kazandı. 2005 yılında Rotary Dünya Barış Bursu ile İngiltere’deki Bradford Üniversitesi’nde çatışma çözümü alanında yüksek lisans eğitimi aldı.

Aynı üniversitede Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri Lisansüstü Diploma Programı’nı da tamamladı. Atay, doktora derecesini ise iletişim ve medya çalışmaları alanında Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden aldı. Barış gazeteciliği, barış ve iletişim ve siyasal iletişim alanlarında çalışmalar yapmaktadır.