Uluslararası Fotoğraf Günleri Nostalji Sergisi
Uluslararası Fotoğraf Günleri Nostalji Sergisi
Date Added: 22 Mayıs 2020, 12:26
Last Updated Date:12 Haziran 2020, 15:17

1. ULUSLARARASI FOTOĞRAF GÜNLERİ SERGİLERİ

YDÜ 1. Uluslararası Fotoğraf Günleri 10-14 Mayıs 1999 tarihlerinde gerçekleştirildi.  Kuzey Kıbrıs’ta ilk kez düzenlenen bu organizasyonda KKTC ve Türkiye’nin dışında Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin ve İngiltere’den 100’e yakın fotoğraf  ustası ve akademisyen katıldı.

7 kişisel, 5 karma fotoğraf sergisinin açıldığı etkinliğe KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın  katılımı büyük bir heyecan yarattı. YDÜ 1. Uluslararası Fotoğraf Günleri’nde sergilerin yanı sıra slayt gösterileri,  panel ve fotoğraf gezileri de gerçekleştirilmişti.

İzzet Keribar, Sıtkı Fırat, Louis Morilla, Simber Atay, Toygun Shefki, Mehmet Arslan Güven ve Mesut Öztürk kişisel sergileriyle etkinliğe katkıda bulundular. KKTC’li sanatçıların karma fotoğraf sergisinin de yer aldığı organizasyonda ayrıca Dokuz Eylül, Yıldız Teknik, Eskişehir Anadolu ve Yakın Doğu Üniversitesi öğrencilerinin birer karma fotoğraf sergisi yer aldı.

Fotoğraflar YDÜ 1. Uluslararsı Fotoğraf Günleri’ne kişisel sergileriyle katkıda bulunan Ahmet Selim Sabuncu, İzzet Keribar, Sıtkı Fırat, Simber Atay ve Mehmet Arslan Güven’in çalışmalarını yansıtmaktadır.

Basında Uluslararası Fotoğraf Günleri Nostalji Sergisi

Yakın Doğu’da 20. Yılda Nostalji Sergileri (Sabah Gazetesi)

YDÜ Uluslararası Fotoğraf Günleri Çevrimiçi Olarak Gerçekleştiriliyor (Haber Kıbrıs)

İZZET KERİBAR

İzzet Keribar, 1936 İstanbul doğumlu .İlk aile fotoğraflarının ailesinin fotoğraf makinesi Zeiss-İkon ile başlamıştı.

Fotoğrafa olan ilgisi, ağabeyi Leon’un fotoğrafa olan ilgisiyle 1952 yılında başlayan Keribar, 17 yaşında, haftalıklarından biriktirdiği para ile ilk fotoğraf makinesini aldı: Alman yapımı bir Regula’dan bir yıl sonra Leica IIIf sahibi oldu.

İzzet Keribar, 1953 yılında Saint Michel Fransız Lisesi’den mezun oldu. 1957’de askerlik için Güney Kore’ye gitti. Kişisel teknik stilini, Türk Tugayında birçok fotoğraf çekerek, Kore’de geliştirdi.

Ama Türkiye’ye döndükten sonra çok uzun bir süre fotoğrafla fazla ilgilenmedi. O yıllarda, eski İsviçre pulları koleksyonculuğu, antika Meissen ve Viyana porselenleri, klasik batı müziği, ve iç dekorasyon çok sevdiği ve ilgilendiği konular oldu. Ancak 1980 yılından itibaren ciddi olarak tekrar fotoğrafla ilgilenmeye başladı. Ve ayrıca bir iş adamı olarak 1997 ye kadar bir dönem tekstil işini yürüttü. Sirkeci civarında oldukça başarılı bir iş adamı idi. Ancak ekonomik krizde tekstilin artık eskisi gibi yürümeyeceğini düşünerek kendini tamamen profesyonel fotoğrafçılığa adadı.

1952 yılında fotoğrafçılığa başlamış olan Keribar, 1980 yılını fotoğrafçılığı ikinci doğuşu olarak belirtiyor. 1982 yılından beri yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda fotoğraf sergisi ve dia gösterisi gerçekleştirdi. Ulusal ve Uluslararası fotoğraf yarışmalarının jürilerine sık sık katılır.

Sanatçının pek çok prestijli ödülü bulunmaktadır. Uluslararası Fotoğraf Federasyonu tarafından 1985 yılında A.Fiap (Sanatçı), 1988 yılında da E.Fiap (Ekselans) unvanları ile yılında almıştır. Aynı zamanda Fransız Kültür Bakanlığı’nca Legion d’Honneur nişanı (Akademik Başarılar Şövalyelik unvanı)nı kazanmıştır. Diğer ödülleri arasında National Geographic Traveler’da aldığı 2.lik ve Fuji Avrupa Basın Ödüllerinde ayri kez aldığı 1.lik. ler. 2011, Kültür ve Turizm Bakanlığı Büyük Sanat ödülü .

Sanatçı, İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) onur üyesidir. Birçok kuruluşta hâlen fotoğraf dersleri vermektedir.

İzzet Keribar yedi dil konuşabiliyor. (Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca ve Yunanca).

SITKI FIRAT

Fotoğraf sanatçısı. 1930, Akçalı köyü / Kemaliye (Eğin) / Erzincan doğumlu. İlk ve ortaöğrenimini İstanbul’da okudu. Öğretmen okulunu bitirdikten bir yıl sonra Anadolu’da köy öğretmenliği yapmaya başladı. Yüksek öğrenimini Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş Bölümü’nde tamamladı ve önce Diyarbakır Öğretmen Okulu’nda, ardından Ankara Öğretmen Okulu’nda resim öğretmenliği yaptı. İlk fotoğraf derslerini sanat fotoğrafçısı Şinasi Barutçu’dan aldı ve çalıştığı okullarda fotoğraf kursları açtı. 1966 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Almanya’ya gönderildi. 1974 yılında Gazi Üniversitesi Resim Ana Bilim Dalı bölümüne öğretim görevlisi olarak atandı ve 1977 yılında buradan emekliye ayrıldı.

Sıtkı Fırat, sanat yaşamına resimle başladığı hâlde Türkiye’nin tanıtılmasında fotoğrafa duyulan gereksinim ve fotoğrafın iletişim gücü onu fotoğraf sanatına yöneltti. Bu uğurda yurdu karış karış gezdi. Ankara’da açtığı “Memleketim” (1977), “Doğu Karadeniz’in Güzellikleri” (1986), “Güneşin Doğduğu Yer Türkiye” (1990) gibi sergileri büyük ilgi gördü. Fotoğrafları Turizm Bakanlığı’nın tanıtıcı yayınlarında, afişlerde, tanıtım kitapları ile takvimlerde yer aldı. 1987 yılında Çin’de açtığı sergi daha sonra on beş kadar ülkede yinelendi. 1999 yılında Çin Kültür Bakanlığı’nca dünyaca ünlü on dört fotoğraf sanatçısıyla birlikte Çin’e davet edildi. Çektiği fotoğraflar “Focus On Chine” adlı kitapta yayımlandı. “Sıtkı Fırat’ın Gözünden Çin” sergisi Ankara’da (2005) açıldı ve Kemaliye’de (2007) yinelendi. Ankara’da Fırat Color Renkli Fotoğraf Laboratuarı’nı kurarak profesyonel ve amatör sanatçılara hizmet sundu ve yirmi altı yıl resim sanatı dalında eğitim verdi.

Fırat, Türkiye Güzel Sanat Eserleri Meslek Birliği’nin kurucuları arasında yer aldı, bu birliğin başkanlığını yaptı. TÜRKSAV tarafından verilen “Türk Dünyasına Hizmet” ödülünün yanında katıldığı yarışmalarda pek çok ödül aldı. aldı. TÜYAP İnter Camera Fuarında “Yılın Duayen Fotoğrafçısı” seçildi (2001). Kültür Bakanlığı tarafından, fotoğrafla geçen elli beş yılı onuruna, Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde kendisine bir plâket verildi (2005). Ankara Sanat Kurumu tarafından “Yılın Fotoğrafçısı” seçildi (2007). Hakkında “Fotoğrafçılar Kütüphanesi – Sıtkı Fırat “ adlı bir biyografi kitabı yayımlandı.

Eserleri (Albüm ve kitap):

Fotoğrafa GirişYurttan ve Dünya’dan Yansımalar (2005), Selçuklu Sanatı (1997), Güneşin Doğduğu Yer Türkiye (2003), Saklı Cennet Kemaliye / Eğin (2008).

Hakkında: Her Yönüyle Kemaliye / Eğin (1996), Rıfkı Kaymaz – H.İbrahim Özdemir / Erzincanlılar Ansiklopedisi (2009), Kaya Özsezgin / Türk Plastik Sanatçıları Ansiklopedik Sözlük (1994).

2. SERGİ

AHMET SELİM SABUNCU

1962 Ankara doğumlu. Gazi Üniversitesi Fizik Bölümünden 1986 yılında mezun oldu. 1982 – 1987 yıllarında Ankara Devlet Resim Heykel Müzesinde, Akgün Büyükişleyen’den resim dersleri aldı. 1982 yılında Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’nde( Afsad ) fotoğraf çalışmalarına başladı. 1995 yılı 6.Devlet Fotoğraf Yarışması Seçici Kurulu’nda görev aldı. 1995 yılında, farklı sanat anlayışlarına sahip 22 fotoğraf sanatçısıyla birlikte, Fotoğraf Sanatı Kurumu’nu kurdu. Değişik dönemlerde Afsad ve Bilkent Üniversitesinde fotoğraf eğitiminde görevler aldı. 1987 yılında TRT Ankara Televizyonu Belgesel Programlar Müdürlüğünde fotoğrafçı olarak çalışmaya başladı. 1990 yılından itibaren çeşitli belgesellerde yönetmen yardımcılığı ve yönetmenlik yapmaya başladı. 1995 yılında TRT Televizyon Dairesi Başkanlığı, Yurtdışı Programlar Müdürlüğünde görevlendirildi. TRT-INT Günaydın programında çalıştı.

PROF. DR. SİMBER ATAY

Gaziantep’te doğdu. Ege Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema-TV Bölümü’nde (1976-1980) okudu. Lisans tezi: “Kemal Sunal Komedisi” (1980). Yüksek Lisans Tezi: “Fotoğrafın Erken Dönemi ve Osmanlı Fotoğrafçıları” (1983); Doktora Tezi: “Türk Film Eleştirisinde Yaklaşım Biçimleri” (1990) başlığını taşımaktadır. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Başkanıdır ve Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde ders vermektedir. 2006-2011 yılları arasında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde ders vermiştir. İlgi ve araştırma konuları: Fotoğraf Kuramları, Post modern Sinema, Uzaktan Eğitim Felsefesi, E- Öğrenme Kültürü, Siber Kültür. Dersleri: Fotoğraf Kuramları I-II (lisans), Karanlık Oda Teknikleri (lisans), Dijital Kültür ve Fotoğraf Tarihi (Y. Lisans), Fotoğraf ve Bellek Araştırmaları (Y. Lisans), Siber Kültür ve Görsel Sanatlar(Y. Lisans), Metinlerarasılık ve Görsel Sanatlar I-II (Sanatta Yeterlik).