Öğr. Gör. Artun ÇAĞA
Öğr. Gör. Artun ÇAĞA
Öğr. Gör. Artun ÇAĞA
Radyo Televizyon Sinema Bölümü Öğretim Görevlisi*
İlgili Haberler

1963 yılında Baf’a bağlı Poli kasabasında dünyaya gelen Artun Çağa, ilk-orta ve lise eğitimini Güzelyurt’ta tamamladı. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünden mezun olan Çağa, askerlik ve bir yıl geçici köy ilkokulu öğretmenliğinden sonra basın dünyasıyla tanıştı.

1988 yılında temeli atılan ve 1989 yılında yayın hayatına başlayan Kıbrıs Gazetesi’nin çekirdek kadrosunda yer aldı. Kıbrıs Türk basınındaki “ilk gerçek profesyonel gazeteci” ekibinden olan Artun Çağa, 23 yıldır kesintisiz olarak sürdürdüğü meslek yaşamında, “ilk” denilebilecek birçok meslek ve habercilik örneklerine de imza attı.

Kıbrıs Gazetesi’nde meclis ve Ekonomi muhabirliğiyle başladığı meslek yolculuğunda, uzun süre meclisin perde gerisini de yazarak bir ilke imza attı. Ekonomi konularında ise sadece politikacıların tekelinde olan ekonomik açıklama ve yorumların aslında gerçekleri pek de fazla ortaya koymadıklarını haber ve araştırmalarıyla defalarca kanıtladı.

Artun Çağa sadece üç yıl gibi çok kısa süren muhabirlik döneminden sonra tüm ara görevleri atlayarak doğrudan Kıbrıs Gazetesi’nin Yazı İşleri Müdürlüğü görevine getirildi. Ancak, aktif Gazetecilik görevini hiçbir zaman bırakmayan Çağa, 1993 yılında Filistinlilerin başlattığı Birinci İntifada Hareketi’ni olayların yaşandığı İsrail ve Filistin topraklarında izlerken, Ocak-Şubat 1995 döneminde de Bosna savaşını, çatışmaların göbeğinde olan Saraybosna’da takip eden ilk ve tek Kıbrıslı Türk gazeteci oldu. Bir dönem Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde pratik Gazetecilik dersleri de veren Çağa, Kıbrıs Türk basınında bir ilkin daha gerçekleşmesini sağladı.

Basında birçok ödüle sahip olan Artun Çağa, 1997 yılının Aralık ayında gazetenin “Britanya Temsilcisi” olarak Londra’ya gönderilirken, yaklaşık 10 ay sonra iki gazete arasında imzalanan profesyonel sözleşme gereği Londra Toplum Postası Gazetesi’nin re-organizasyonu görevini üstlendi. Türkçe-İngilizce yayınlanan gazetenin Yazı İşleri Müdürü olan Çağa, 1980’li yılların başından beri bir açılıp-bir kapanan Toplum Postası’nın kabuğunu kırıp, etkili bir yayın organı olmasını sağlayan ekipte yer aldı.

Ancak, iki yıllık süreç sonunda siyasi baskılardan bunalan ekiple birlikte 2001 Mart’ında, halen İngiltere’nin “medya literatüründe yer alan tek Türk gazetesi” olan, etkili ve tarafsızlığıyla bilinen Türkçe-İngilizce gazete ‘Londra Gazete’yi (London Turkish Gazette) kurdu. Yaklaşık beş yıl boyunca bu gazetenin Yazı İşleri Müdürlüğü görevini sürdüren Çağa, 2006 yılı başında ülkeye kesin dönüş yaptı. İngiltere’de bulunduğu süre içerisinde etkin Gazetecilik görevi yanında, birçok sosyal sorumluluk projesinde de gönüllü olarak görev alması, dikkat çekici bir ayrıntı olarak değerlendiriliyor.

Ülkeye döndüğü yıldan beri Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yarı zamanlı personel olarak, pratik gazetecilikle ilgili “meslek dersleri” de veren Çağa, üniversite eğitiminin sadece akademisyenler tarafından değil, İngiltere örneğinde olduğu gibi hem akademisyenler hem de mesleğin içinden gelen rol-model nitelikli kişiler tarafından verilmesinin öğrenciler üzerinde etkili olduğunu savunanlar arasında yer alıyor.

KKTC’de geldiği yıldan bugüne, Ecoside İş ve Ekonomil Dergisi’nin kurucu Genel Yayın Yönetmenliğini, Star Kıbrıs Gazetesi’nin kurucu Yazı İşleri Müdürlüğünü yapan Çağa, kısa süren Haberdar Gazetesi yöneticiliğinden sonra, 2010 yılı ortasından itibaren, yuvaya dönerek, Kıbrıs Gazetesi’nin editör kadrosunda görev üstlendi. Halen bu görevine devam ediyor.

Evli olan Çağa’nın iki erkek çocuğu bulunuyor.

 Ders Programı